Слідами великих дослідників гробниць

29 березня 2021 Час поїздки: з 11 березня 2021 до 11 березня 2021
Репутація: +3164
Додати до друзів
Написати листа

У листопаді наступного 2022 року буде столітній ювілей одного з найзначніших відкриттів в історії стародавнього Єгипту та всього людства – відкриття гробниці фараона Тутанхамона в Долині Царів. Значення цієї події неможливо переоцінити: вона просто потрясла весь археологічний світ, відкрила завісу над багатьма історичними таємницями, дала нові уявлення про життя єгипетських фараонів, відкрила шедеври образотворчого, ювелірного, збройового та інших мистецтв.

У березні 2021 року ми в 27-й раз завітали до Єгипту, до цього часу побачивши практично всі «знакові» пам'ятки цієї прекрасної країни. У Каїрі були 2 рази та 1 раз у Луксорі. Улюбленим місцем у Єгипті став знаменитий музей Каїра, а особливо зал Тутанхамона. Ці екскурсії дуже захоплюючі, проте тривалі та виснажливі.


У 2014 році в курортному місті Шарм Ель Шейх було відкрито музей Тутанхамона. Він знаходиться в Наама Бей на нульовому поверсі торгового центру Genena City Mall, вхід 15 доларів з особи. Ми вирішили, що хоча б раз його відвідати треба. Доїхали маршруткою до Наама.

Торговий центр добре видно з дороги. Сам музей ледве знайшли. Зал перед музеєм оформлений у фараонських синьо-золотих кольорах, архітектура нагадує Карнакський храм, є велика копія комплексу Абу-Сімбел.

Назустріч вийшов робітник музею для зцілення. Ручка дверей музею зроблена у формі королівської кобри, ніби попереджаючи про можливі небезпеки.

Сам процес екскурсії є самостійним вивченням експонатів. Працівник включив звуковий супровід російською мовою, який коротко розповідав про кожен експонат. Якість звуку низька, проте до кожного артефакту додається табличка з його коротким описом.

У музеї представлено близько сотні експонатів-копій реальних артефактів, знайдених у гробниці Тутанхамона. Оригінали зберігаються у Каїрському музеї. Оригінали ми вже бачили, вони залишили незабутнє враження. Для того, щоб у Музеї Тутанхамона з користю провести час, просто необхідно знати історію розкопки гробниці Тутанхамона хоча б коротко. Зараз завдяки інтернету це не проблема, можна знайти безліч статей та документальних фільмів практично про будь-яке значуще історичне місце або подію. Прошу вас, скористайтеся моєю порадою та йдіть у музей хоч трохи підготовленими. До того ж вивчення історії Стародавнього Єгипту захоплююче заняття, чим більше її вивчаєш, тим більше таємниць знаходиш. Якщо завітаєте до музею зовсім непідготовленими, то не зрозумієте ні де ви, ні навіщо ви тут. З вашого дозволу проведу короткий екскурс, що складається з моїх скромних знань.


До початку 20-го століття практично вся Долина Царей (місце поховання царственних осіб Стародавнього Єгипту, розташоване неподалік стародавньої столиці Фіви (сучасне місто Луксор)) була вже добре вивчена археологами. На жаль, практично всі усипальниці були розграбовані. Однак у Карнакському Храмі було знайдено згадки одного царственого імені фараона-хлопчика Тутанхамона, гробниця якого не була виявлена. Пошук цієї усипальниці став викликом для найамбітніших археологів на той час. Минали роки, пошуки не мали успіху, у багатьох опустилися руки. Але молодий англієць Говард Картер не бажав поповнювати списки зневірених. За фінансової підтримки мецената та ентузіаста Лорда Карнарвона у 1907 році він вирішив спробувати щастя у пошуках усипальниці Тутанхамона.

Мали роки, а успіх вислизав від дослідників, гроші, виділені на розкопки, закінчувалися. До осені 1922 року Карнарвон попередив Картера про те, що цей сезон останній. Картер умовив дати йому ще хоч пару місяців.

На початок сезону 1922-1923 років. нерозчищеною залишилася невелика ділянка землі, на якій було кілька хатин стародавніх будівельників часів. %81%D1%82%D0%B8%D1%8F" target="_blank">XX династії, що опосередковано свідчило про можливе поховання. Увечері 2 листопада 1922 Картер наказав робітникам починати зносити хатини. Коли наступного дня вранці 3 листопада він прибув на місце перевірити стан справ, то помітив дивну тишу. На нього чекали і не наважувалися продовжувати. Під одним із халуп робітники виявили кам'яну сходинку. Надвечір 5 листопада стало зрозуміло, що це вхід до невідомої гробниці.

Я не розписуватиму весь багаторічний процес самої розкопки усипальниці, пов'язаний з політикою та бюрократичними перешкодами. Просто скажу коротко: перед людством вперше відкрилися всі багатства та пишнота практично незайманої грабіжниками царської гробниці. Люди змогли дізнатися про життя і смерть фараона-хлопчика, про вірування стародавніх Єгиптян, про їхній побут, про культ потойбічного життя, про традиції поховання та муміфікацію.

Не можна не згадати і про високу художню цінність артефактів. Чудовий розпис стін оповідає про життя і смерть молодого фараона.

Позолочені, розписані трони говорять про його подвиги та велич, сходинка для ніг перед троном зображує повалених ворогів.

Човни та щедро прикрашені золотом та різьбленням колісниці призначені для переміщення фараона у потойбічному царстві.

Ліжка та скрині створені для розкоші та комфортного вічного життя Тутанхамона.

Суди зі слівної кістки є дивовижним зразком стародавнього живопису.

Не можна залишити без уваги і збройових майстрів, талант яких видно неозброєним оком.

Статуї вартових гробниці на повний зріст виконані з незвичайною реалістичністю, надійно охороняють спокій юного царя.


Ювелірні вироби створені в неповторному давньоєгипетському стилі, їх красі та розкоші позаздрить і сучасна модниця.

Тіло юного царя лежало в останньому з чотирьох саркофагів, поміщених один в інший. Розпис саркофагів також заслуговує на особливу увагу.

Після розтину саркофагів поглядами археологів постала забальзамована мумія фараона у золотій похоронній масці. Маска стала знаменитою на весь світ і стійко асоціюється з образом Тутанхамона. Маска – один із найвідоміших творів мистецтва у світі, а також один із фірмових символів Стародавнього Єгипту. Маска має вигляд Осіріса, єгипетського бога потойбіччя, її висота 54 сантиметри (1.8 фута), вага понад 10 кілограмів (22 фунти) або 321.5 тройських унцій і прикрашена вона напівдорогоцінним камінням. На плечах маски ієрогліфами написано стародавнє заклинання з Книги Мертвих. Маску довелося реставрувати у 2015 році після того, як її заплетена борода вагою 2.5 кілограма (5.5 фунта) відпала та була спішно приклеєна музейними працівниками.

І найжахливіший експонат музею – точна копія мумії юного фараона.

Чим знаменитий фараон Тутанхамон? Син знаменитого фараона-реформатора Ехнатона та невідомої принцеси при народженні отримав ім'я ТутанхАтон (живе втілення Атона). Ехнатон вперше на землі ввів монотеїзм (однобожжя), проголосивши культ єдиного бога Атона на противагу політеїзму (культ кількох богів). Столиця Єгипту була перенесена з Фів до Ель-Амарни.

Зодчі того часу подарували людству «амарнське мистецтво», відмінністю якого є реалізм і світськість. Монотеїзм також зробив свій внесок у образотворче мистецтво, на артефактах того часу часто використовується зображення сонячного диска з долонями (бог Атон).

Однією з дружин Ехнатона була знаменита своєю красою та розумом цариця Нефертіті.


Після смерті Ехнатона приблизно кілька років правила Єгиптом одна з його дочок. Приблизно у восьмирічному віці трон зайняв юний хлопчик Тутанхамон (він повернув політеїзм, культ Амона та змінив ім'я). Приблизний час правління 1332-1323 років. до нашої ери. Молодий цар раптово помер у віці 18 років ймовірно від зараження крові, викликаного пораненням ноги на полюванні. Існує кілька версій про вбивство. Крім того, фараон був досить болючим і мав генетичні захворювання. Це результат культу кровозмішувальних шлюбів, який був поширений у Давньому Єгипті серед царських сімей. Так, сам Тутанхамон був одружений зі своєю сестрою. %D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BD" target="_blank">Анхесенамон, дочки Ехнатона та Ніфертіті. В цьому союзі були дві мертвонароджені дочки, знайдені в гробниці Тутанхамона.

Чи міг юний цар за десятирічне правління, основна частина якого потрапила на юність, та ще й за регентів зробити щось грандіозне для історії Стародавнього Єгипту? Історичних свідчень цьому практично не лишилося.

Говард Картер дотримувався такої думки щодо цього: «За нинішнього стану наших знань ми можемо з упевненістю сказати лише одне: єдиною примітною подією його життя було те, що він помер і був похований».

З похованням фараона далеко не все однозначно. Деякі деталі досі викликають безліч питань та суперечок у наукових колах. Мумія була забальзамована явно поспіхом, незважаючи на те, що в Стародавньому Єгипті технології бальзамування були доведені до досконалості. Видно, що наступники фараона дуже поспішали першими зайняти трон, що звільнився. Парадокс, однак у найзнаменитішій гробниці найвідомішому фараону практично нічого не належить. Навіть сама усипальниця відповідає статусу Царя Єгипту. На стінах явно проглядається накладення імені Тутанхамона на інше. Саркофаги, золоті прикраси і навіть знаменита на весь світ золота маска зберігають залишки чужого імені. Юний цар помер раптово, не встигнувши підготувати належної гробниці собі. За однією з версій, його поховав у своїй усипальниці його наступник Ейа, поспіхом забальзамувавши тіло, поки не повернувся з походу ще один претендент на трон. Смерть Тутанхамона, який не залишив спадкоємця, призвела до палацових війн та інтриг. Якщо поспішно перероблена усипальниця настільки чудова, то як виглядали гробниці фараонів, які правили довго і все життя готувалися до гідного переходу в Царство Мертвих, наприклад Рамзез II або Хеопс?

Відкриття гробниці Тутанхамона подарувало людству не лише безцінні предмети мистецтва, а ще й безліч легенд. Одна з наймістичніших – легенда про прокляття царської гробниці для тих, хто турбує вічний сон юного фараона. Правда це чи ні, єгиптологи сперечаються до сьогодні. Ці легенди надихнули безліч режисерів та сценаристів на створення кінематографічних шедеврів.


Музей хоч і складається з копій знаменитих артефактів, проте дає можливість уявити себе на місці першовідкривачів усипальниці, подивитися їх очима та відчути їхні емоції в момент здійснення одного з найзначніших археологічних відкриттів. Історію потрібно не тільки вчити, читати, слухати, а ще й бачити на власні очі, і відчувати, особливо якщо є така унікальна нагода. Ця усипальниця відкрилася людству майже сто років тому, відкрийте і для себе частинку давньої історії. Думаю, що в майбутньому юний фараон Тутанхамон може ще зробити нам безліч сюрпризів.

Перекладено автоматично з російської. Переглянути оригінал
Щоб додати або видалити фотографії в розповіді, перейдіть до альбом цієї розповіді