Актуальні проблеми сталого розвитку рекреаційної зони Синайського півострова в умовах пандемії. II

02 грудня 2021 Час поїздки: з 14 листопада 2021 до 21 листопада 2021
Репутація: +15097½
Додати до друзів
Написати листа

Початок тут >>>

Сходження було призначено наступної ночі. А ніч, безпосередньо після екскурсії на острів, як і попередня, пройшла напрочуд спокійно. Жодний «арам-цам-цам» нас не потурбував. Чи то шоу лише в неділю, чи проводилося на другій лінії.

Оскільки пляжні рушники ми не здавали, тому що брали їх на яхту, було чим застовпити лежаки. Хоч Вірка і прокидається раніше за мене, але змусити її піти зайняти місця було нереально. Довелося випихати з ліжка Вадика. Охохонюшки! І як вони завтра без нас вирішать це питання?


Готуючись до нічних пригод, ми з Вадиком цього дня не пили. А я навіть пішла далі – вирішила попоститися. Середовище ж! Пісний день. І мені це, легко вдалося. Я знайшла достатньо страв, які відповідають моїм критеріям. А їхній фалафель я б їла цілодобово! А дівчата, які не обтяжують себе ніякими апгрейдами душ і тілес, пили-їли на втіху. Я сказала Наді, щоби багато не пила, а то права відберуть. Нагадаю, що їй під час заходу сонця треба було сісти за кермо якогось транспортного засобу. Але Надя лише похихикала.

Мені все не давало спокою наявність джакузі. Потрібно ж її (його) випробувати! Інакше, на який ляд ми взяли цей номер? Ніколи в житті я не користувалася такою фіговиною. І навіть не уявляла, як це працює.

Поскакавши, як мавпа, навколо хитрого агрегату, знайшла кнопку. І натиснула. А воно як загуде! З переляку, натиснула назад. Щось тут не так. Кульки заскрипіли, розуміючи. А! Мабуть, треба набрати води! Увімкнула кран. Напірник був такий собі. Коли набралося полванни, вже настав час йти на битву за хавчик. А коли переможці повернулися, ванна була пуста! Мабуть, запопадливий прибиральник постарався. Млинець! Довелося все починати наново.

О пів на третю дамочки відбули на екскурсію, а ми з Вадиком, не дочекавшись, поки набереться повна, спробували залягти у ванну з бульбашками. Я вляглася, а Вадик ще стояв. Щоб створити ці бульбашки, знову натиснули на кнопку. З отворів ванни, ще не повністю закритих водою, забили струмені, що підвалювали хлоркою. Один струмінь з отвору ззаду мене, била під кутом 45 градусів до стелі і облила потилицю, намочивши волосся. Млинець! Вадику! Лягай швидше. Підкоряючись закону Ньютона, рівень води у ванній піднявся і закрив, як слід, дірочки. Начебто все пішло, як треба. Але на межі. Гаряча вода, що лилася з крана, перестала бути такою. Мабуть, запас скінчився. Вимкнули кран. Полежали трохи, підставляючи різні місця під тугі струмені. Але очікуваного релаксу не наставало. Удвох було тісно. Я вигнала Вадика і полежала недовго одна. Але оскільки після вилучення тіла з води рівень знову впав, мені довелося елозитися, щоб зачинялася хоча б дірка зі струменем, що б'є не туди, куди треба. Коротше, хрень на олії. Не хотіла б я мати таке вдома.

Листий у літаку журнал, засунутий у кишеню на спинці переднього крісла, я вичитала таке розумне і модне, нині, слово - антиконсьюмерізм. Кому ліньки гуглити, цитую:

«Антиконсьюмеризм - це соціально-політична ідеологія, яка протиставляється споживацтву, постійному купівлі та споживанню матеріальної власності. »


О! Ось виявляється, як мене можна обізвати! Антиконсьюмерістка! Такий я вже дуже давно, якщо не з народження. Невже нарешті в мене знайшлися однодумці? Ау! Щиро кажучи, серед моїх знайомих таких немає. Усі постійно щось купують, особливо одяг. Потім не знають, кому збагрити стару. А я ось, поки ковзани не зносю, нові сандалі не купую. Жартую. Так далеко я, поки, не зайшла, але тенденція очевидна. Коротше, мені так шкода стало води, яку ми даремно витратили на марне сидіння у ванній кімнаті. І це у пустелі, де вода на вагу золота бензину! Я засмутилася. Як я могла так безвідповідально вчинити? Більше ніколи!

Дрімати після ванної мені заважали докори совісті. А Вадька повноцінно підрих. А незабаром і Вєрку з Надею вже повернули назад. Вєрка поскаржилася, що Надя так розійшлася, що стала під кінець ганяти. На це я помітила горе-Шумахерше, що, не дай боже, якби трапилося, страховка б не спрацювала – на випитих вона не поширюється. На що подруга відповіла, що раніше треба було попереджати. Ось ті рази! А я думала, що це всі знають. Втім, як завжди. Ну та гаразд, всі живі, і слава богу!

О пів на дев'яту вечора відбули вже ми. Торік, якщо ви читали https://www.turpravda.ua/eg/sharm_el_sheyh/blog-474234 .html

Сходження розпочалося опівночі. До третьої ранку ми були вже на місці. І три години чекали світанку в бедуїнській халабуді, тремтячи від холоду.

Мерзнути мені більше не хотілося. Тому цього разу ми екіпірувалися по-серйозному. Взяли із собою плед та термос, люб'язно подаровані Вадику компанією Ясно. У термос налили чаю. Добре, що в нашому номері було все для цього. А шматочок лайма я попросила у їдальні. Одяглися, як на північний полюс. Точніше, у рюкзак напхали купу барахла.

Але вийшло все зовсім не так, як минулого року.

Мікриком нас завезли за місто. Ох і розрісся ж Шарм! Пам'ятається, в 2010 ми жили в Альбатрос модерну, що стояв останнім у Набці. А зараз за ним уже купа нових готелів. І всі активно готуються до Нового року. Ялинки вже запалили! Куди поспішають? Бояться, що не доживуть?


З мікрика нас і ще кількох людей пересадили у величезний, битком набитий автобус. Парних місць уже не було. Розумники та розумниці позаймали собі по парі крісел, сподіваючись, мабуть, поспати в дорозі. А дулички! Потіснили всіх. Вадика я прибудувала на початку салону, а сама ледве знайшла місце в передостанньому ряду, поряд з якимсь хлопцем. Гід позбирав деночки з тих, хто не побоявся звернутися не до готельного гіда. До речі, у нашого, ця екскурсія коштувала більше півтинника, але тільки для нас і тільки в понеділок, він обіцяв її лише по 45. Щедрість на межі марнотратства! Я заплатила по 30. А ось мій сусід, з яким я проговорила всю дорогу – і того менше, всього по 25, зателефонувавши за якимсь номером, здобутим у когось.

Мабуть, всі ці інтернет-агентства є лише посередниками і скромно беруть свої кілька доларів з людини. Готельні гіди пожадливіші. У будь-якому випадку, потрібно звертатися до першоджерела. Я спробувала дізнатися чарівний номер у сусідського хлопця. Він пообіцяв мені скинути, як тільки повернеться до готелю. Але я не дочекалася. Забув, мабуть. Або забив : (

Вручаючи гроші автобусному гіду, лисому негру похилого віку, я поцікавилася, а чи можна нам по дорозі назад ухилитися від маршруту і пройти через колодязь Іллі? Гід зробив страшні очі і сказав, що якщо ми так зробимо, то решту життя проведемо в єгипетській в'язниці! О, млинець! Як усе занедбано! А жаль! Хотілося б урізноманітнити подорож.

Десь на під'їзді до Дахаба, у нас була технічна зупинка. Як пояснив гід, нашу колону супроводжуватиме поліція. І це крім двох охоронців, які їхали з нами в автобусі. В одного я помітила кобуру під пінжаком, а в іншого – чохол, мабуть, з патронами. Поділ праці?

Цього року, на відміну від попереднього, бажаючих очиститися від гріхів через сходження, виявилося в рази більше. На стоянці біля кафешки зібралося з десяток автобусів та автобусиків. А туалет один. Народ, побродивши по околицях, нічого не придумав краще, ніж скористатися ровом, чогось викопаним неподалік. Можливо, саме для цього.

Однак стоянка затягнулася. Вже освіжилися абсолютно всі. Незабаром підуть на другий захід, а ми всі стоїмо. І це при заведених двигунах! Вонищі! Кажуть, що в Єгипті вода стоїть, як бензин. Та ні! Це у них бензин стоїть, як вода! Недозвільне марнотратство! А вихлоп? Про довкілля тут, схоже, взагалі не паряться.

До речі, забула написати у попередньому томі. Коли ми відпливли на яхті досить далеко від берега, я звернула увагу на сміття, що плаває за бортом. Якісь обгортки, кульки та ін. Є гарне українське слово – непотриб. Саме він і плавав. Звідки взявся? Не інакше, як з яхти тупо випорожнили сміттєвий бак. І таке явище я зустріла неодноразово. Капець!


Але повернемося з яхти до автобуса. Було вже далеко за північ, коли ми, нарешті, рушили в дорогу. Я не сильно нервувала з приводу такої затримки. Перспектива очікування світанку в морозирі мене більше лякала. Я минулого року дивувалася, навіщо починати сходження так рано? Можна ж години о третій вирушити – якраз встигнемо.

І ось цього року так і сталося.

Повний місяць освітлював навколишні гори. Пісок у місячному світлі був схожий на сніг. Кррасота! Ось тільки моє сидіння, мабуть, знаходилося якраз над двигуном, який безбожно грівся. Але нічого, скоро мерзнутиму. Потрібно добре прогріти кісточки. А ось від вони не повністю згорала солярки, у мене почала боліти голова. Але все колись закінчується, пройшло й це. Ми прибули.

Лисий негр видав ліхтарики. А минулого разу довелося підсвічувати дорогу телефонами. Поки чекали гідів-провідників, до нас підійшли пара торговців, які пропонували різнокольорові пончо з шерсті верблюда. Нам ніби й не треба було. Одяглися ми добре. А одна жінка купила та надягла. Я спитала, чому? Вона мене приголомшила - 5 доларів! Я помацала виріб, обійшла довкола жінки. Тю, класна річ! Ану і мені продайте! Кілька людей і собі прикупили і одяглися. А я одягати поки що не стала, а запхала в рюкзак.

Народ розподілили між гідами, що дали своїм групам різні назви. Нас обізвали "Фараони". І ми почали піднесення.

Наш провідник взяв неабияк спритний темп. Поки дорога була досить пологою, це було некритично. Спітніти я не встигала. Після швидкого галопу провідник влаштовував досить тривалі привали. Ні, так не піде. Я планувала дістатися до вершини із сухою спиною. Тому на черговому привалі ми бочком-бочком і розчинилися в темряві. Ішли у своєму темпі, зупинялися, коли вважали за потрібне. Спочатку я, періодично, виділяла із загальної переклички назву нашої групи, а потім перестала. Дивно! Може, вони вирішили повернутись і пошукати нас? Навряд. У непроглядній темряві відсутність двох із 20 чи 30 людей хто помітить?


Ліхтарик був ледь живий, і ми його відключали, якщо спереду чи ззаду хтось ішов із увімкненим світлом. Але це було небезпечно. Дорога ставала все складнішою, а місяць сховалася за гору. Періодично мало не стикалися з верблюдами, що стояли або лежали. Або йдуть. Бедуїни невтомно їх нам пропонували. І дехто з висхідних здавався, втомившись іти. Але що толку? Попереду 750 високих та нерівних щаблів, які верблюд не подолає. Доведеться ніжками!

То спереду, то ззаду ми чули вигуки гідів. Особливу увагу привертала житня назва «Зайчики-балалайки». Ох, і вигадники ці діти гір!

Почалися щаблі. Тяжко, звичайно, але не так, щоб прямий капець! Тільки вітерець налітав іноді дуже свіженький. Ми присіли відпочити в затишку на камені, накритому дошками. Зверху спускалася жінка. Тяжко спускалася. Ліхтарик у неї вже здох. Ми спитали, куди це вона? Поскаржилася, що більше не може! Ну так, через не можу! У цьому й сенс. Але жінка сказала, що це її межа, а чоловік ейний, так і взагалі, давно вже здався і сидить десь унизу. Проте спускатися в непроглядній темряві дуже небезпечно. Підніматися значно простіше. Я сказала, що тут шию зламати, як два пальці об асфальт. Запропонувала їй посидіти на нашому місці, поки почне хоча б серіти. Холодно, звичайно, але тут хоча б не дме.

Жінка залишилася сидіти, а ми рушили далі, на гору.

До вершини ми підкралися якраз, коли почало світати.

Всі зручні для зйомки місця вже були зайняті. Але мені вдалося знайти прийнятну дислокацію. Щоправда, це був нерівний камінь, забратися на який одні не ризикнули, інші не здогадалися. А я здогадалася і ми ризикнули.

Підклали під дупи ясновський плед, дістали ясновський термос з чаєм і тазик з перекушуванням. А чай був трохи теплим! Гівне, а не термос. Як і компанія, що піднесла його. Але альтернативи немає. Але я не про неї зараз.

Підкріпившись, налаштувалися на сприйняття обряду. Чи не лепота?

Однак сонце швидко стало підніматися, і ми вирушили у зворотний шлях, поступово викриваючись.

Вон там унизу знаходиться колодязь Іллі, куди ми хотіли б пройти.

А ось і розвилка.

Минулого року тут лежав камінь із назвою. А зараз його не було. І з таблички стерли напис. Що відбувається? Дуже хотілося б дізнатися. Але не через ув'язнення.

Не солоно хлібавши, пішли з іншими звичайним маршрутом.

Велика єгипетська стіна


Коли я сфоткала чергового верблюда, за мною погнався його господар, наполегливо пропонуючи мені взяти його (верблюда) в оренду. Я відмовилася. Тоді, побачивши в моїй руці надкусану шоколадку, він почав клянчити хоч її. Млинець! Дорослий чоловік. Відламала шматочок. Відстав.

Далі стояли бедуїнські дівчатка і продавали якісь фенечки. Їм я без прохання відламала по шматочку. Вони мило мені подякували «Шокрану! ». У мене залишалося ще кілька шматочків. Їх я, разом із обгорткою, віддала двом хлопчакам. Вже відійшовши, схаменулась, і вирішила їх сфоткати. Вони милостиво погодилися.

Але обгортку від шоколаду вони вже хотіли, викинути в прірву. Я забрала і кинула в урну, яких тут було достатньо.

Дорогою нам зустрілися люди, які йшли в гору. Глупні! Гріхи ж відпускаються тільки на світанку! Жартую. Не знаю я, коли це відбувається і чи відбувається взагалі. Просто підніматися по спеці, гадаю, не айс. Хоча…

У монастирі св. Катерини ми пробули недовго. Все на бігу. Цього разу церкву з мощами було відкрито. Натомість музей був уже платним. Гід нам на все про все відвів 35 хвилин, мотивуючи тим, що треба поїхати до певного часу. Інакше, наступний коридор проїзду буде лише за кілька годин. Ну що за нісенітниця така! Військовий стан, чи що? Не знаю.

Поки ми вантажилися до автобуса, прибуло кілька тезтурівських. Тю, що їм по жарі не сидиться в готелі? Чи вони чисто в монастир?


Зворотний шлях спочатку важким мені не видався. Добре, що я сиділа не з Вадиком. Він би продрих всю дорогу. Він і продрих, але не поряд зі мною. А я скористалася сусідством з хлопцем і говорила без упину. Тому спати мені зовсім не хотілося, і я була цілком бадьора. Сусід виявився із Казахстану. Військовий льотчик. У процесі балаканини, я розповіла йому, що вибираю місця в хвості літака. Він сказав, що це правильно. Боїнги та аеробуси, при аварії, йдуть носом у землю. І розламуються на кілька частин перед та за крилом. Декілька рядів у хвості мають більше шансів вижити. А ще я від нього дізналася, що пасажирські літаки не мають парашутів навіть для членів екіпажу. Це робиться для того, щоб вони боролися за життя пасажирів, як за власні, до кінця. Тут я згадала, що недавно бачила чудовий, ні просто бомбичний фільм «Екіпаж». Ні, не той, не радянський з Філатовим та Яковлєвою. Американський. Про те, як п'яний у мотлох, пілот посадив літак, що терпить аварію, так, як жоден тверезий би не посадив. От і думай після цього, а чи варто кидати пити? Втім, варто, звісно. Хлопець той фільм також бачив. Було про що поговорити.

Ще мій сусід (я навіть не спромоглася запитати його ім'я) сам того не знаючи, відкрив мені таємницю, звідки взялося стільки бадьорих людей на пляжі в передсвітанний годинник. У його готелі була та сама пісня, що й у нашому. Так ось, причиною цього явища виявилася різниця в часі між Єгиптом і Казахстаном і деякими регіонами Росії. Люди приїжджають та продовжують прокидатися за своїм часом. А чого не піти на море? Заради нього, власне, багато хто і приїхав сюди. Ось вам і здрасть! Ну добре. У мене залишилося ще одне запитання. Якщо всі зайняли місця на пляжі, то чому басейн теж не має місць? У людей що, по два рушники? Хлопець засміявся і сказав, що реально, є й така проблема у їхньому готелі.

А потім ми знову приїхали на околиці Дахаба, де довго стояли вночі. І знову ми там довго стояли. Не знаю чому. У поліцейських була зміна, чи що? Це перетворювалося вже на тортури. Якщо раніше дорога займала 2.5 години, то зараз ми на неї витратили всі 4. Хотілося вже, рішуче, всього – у сортир, спати, їсти, пити. Не знаю чого більше. Воду нам роздали, але пити я не наважувалася. Зупинок на пописати більше не передбачено. І від кого поліцейські нас охороняють? Як же я люблю силові структури, що наші чужі!

У «Султан гардені» висадили сім'ю з дівчинкою років восьми. Я звернула на них увагу ще в мікроавтобусі дорогою з готелю. Увійшовши в мікрик, я привіталася: «Здрастуйте! » Вони мені відповіли аналогічно. Між собою вони говорили якоюсь тарабарською мовою, іноді переходячи на чисто російську. На вигляд були схожі на циган (болгар, молдаван). Але мова, точно не слов'янська і не молдавська.


Вадик у великому автобусі сидів неподалік них і чув їхню розмову з гідом. Виявляється, вони із Казахстану. Їм сьогодні відлітати. Було вже пів на третю, а автобус в аеропорт повинен був їх забрати годину тому. Оце нерви! Я вже на пані вийшла б у такій ситуації. А вони сказали, що візьмуть таксі. І, вийшовши з автобуса, перевалку пішли в готель! Афігети! Я б на день вильоту жодної екскурсії не планувала. Але ж це я. Неспокійне господарство.

На обід ми ледве встигли. Навіть не переодягалися, а пішли, як були – у запилених бутсах та штанях. Втім, навіть після трьох народ спокійнісінько продовжував вживати їжу та алкоголь, і ніхто їх не гнав.

Продовження тут >>>

Перекладено автоматично з російської. Переглянути оригінал
Щоб додати або видалити фотографії в розповіді, перейдіть до альбом цієї розповіді
Великая египетская стена
Неопалимая купина