Він йшов до Одеси, а вийшов до Херсона. Продовження

12 серпня 2021 Час поїздки: з 21 червня 2021 до 05 липня 2021
Репутація: +6016½
Додати до друзів
Написати листа

Перша частина тут >>>

Чому Одеса та Херсон у ній.

Місто Сень. Не зовсім туристична. Не відомий. Мало відомий. Але він добрий! Ми туди поїхали із економії. Це було найближче до Загреба місто на морі. Інших мотивів ми не мали.

Йому понад дві тисячі років, але його нинішній вигляд склався в пізнє Середньовіччя.

На щастя, економічний розвиток міста різко загальмувався, з причин зміни транспортних потоків, наприкінці XIX століття і місто завмерло у своєму похмурому, з темних віків стані.

Головні ворота в міській стіні, якою Сень оточений досі

Він невеликий, але вулиць там чимало.

Я щовечора тинявся ним, намагаючись вивчити його весь, але так і не зміг. Коли здавалося, що ось, нарешті, глухий кут, то від цього глухого кута йшла в бік вуличка такої ширини, що над моєю головою цокалися пивними кухлями постояльці апартів, розташованих по різні боки цієї вулиці.


І місто живе. Магазинчики, ресторанчики, готелі, апарти та хостели. Державні контори та офіси фірм. І все це у будинках 16-19 століть. І ці будинки виглядають так, як мають виглядати будівлі, яким 400 років. Це все нагадувало центр Сарагоси, але тільки крутіше.

Увечері я йшов зі свого житла. Відгук про готель Apartments Valiza III i Apartments Valiza IV: Приголомшливе проживання) в гості до друга, який жив у будинку 1670 року, у мансарді.

Я йшов до нього Вузькою вулицею. . .

. . . звертав на вулицю Зад магістрату і піднімався сходами, якими 350 років тому піднімалися в своє перше житло рум'яний торговець рибою та його чарівна дружина в чепчику та фартуху.

Короче, я готовий розповідати про це місто нескінченно, але треба йти далі.

Щас. Ще хвилину. У Сені є 2-3 фонтани. І до цих фонтанів приходять жінки із відрами за водою. Ну так само, як та. У чепчику і фартуху. Звичайно, нинішні жінки використовують цю воду тільки для того, щоб помити підлогу у своїх кафе та магазинах, але якщо примружитися, то час стрімко летить назад.

Пляж. Він є. Досить довгий, але дуже комфортний. У морі камінці. Треба купатися у капцях. Вода неприродно прозора. Тепла. Медуз немає. Душі платні. 20 руб. Найкраща частина пляжу має лісочок. Так, що можна сидіти на траві під тінистим деревом. Є прокат джетів. Є плаваючий надувний батут.

Визначні місця.

Насамперед це замок Нехай, що нависає над містом.

Він зовсім невеликий, але саме такими були 90 відсотків європейських замків, що належали дрібним феодалам. Будь-яким баронам і шевалє.

Один з найвідважніших комендантів замку

Ми ж за фільмами звикли до замків великих, багатих і неприступних, а Нехай навіть менше ніж донжон якогось Венсенського замку. Але він грізний і злий.

Зараз у ньому музей. Несподівано багата колекція старовинної зброї:

Шикарні види з даху:

Можна пообідати у парадній залі. Недорого. Найяскравіше враження на мене справив туалет, що виступає зі стіни над безоднею:

Вигляд туалету зовні є на фото, де замок крупним планом. Він там зверху, трохи правіше

Краєзнавчий музей.

Коли ми туди прийшли, директор музею страшенно зраділа, заметушилася, увімкнула світло і ми відчули себе героями фільму “Місто зеро”.


. . . “Ліжко Атілли, на якій ватажок гунів поглумився над вестготською королевою на очах своєї орди. ”. . . ( Цитата з фільму. )

Насправді експозиція музею дуже багата та цікава.

Катакомби.

Відкрито для відвідування лише невелику частину катакомб. Але цілком достатньо для розуміння того, як у них ховали. Є старовинні таблички та черепи.

Іноді катакомби відкриває сам падре із собору. Але нам трохи не пощастило. Відкривала мадрі із музею.

Кафедральний собор.

Під час Другої світової війни сильно постраждав. На нього впала американська авіабомба. Але дбайливо і коректно відновлено. Оздоблення всередині стримано багате. Там проводяться концерти, чомусь зовсім не популярні у туристів. Ми пішли на сопрано та орган. Безкоштовно. Сен-санс, Бах та ін.

Найбільше воно прийти до тями після пляжу, поливань та інших неподобств. Глядачів було багато. 14 людей. Включно з нами.

Хрест на голові друга – це не в сенсі він так зацерковився. Це пластир, що приховує слід від удару головою об низьку стелю його мансарди.

На лавках видно незрозумілі літери. Це глаголиця. Справа в тому, що регіон Сень, на відміну від сусідів, які використовують Латиницю та Кирилицю, використовував і, в обмежених кількостях, використовує дієслівний алфавіт і досі. Чому так – це тема великої та нудної статті. Це не тут і не зараз.

Місця поблизу.

Острів Крк.


Загалом хорвати дуже скупі на голосні літери. Слів подібно до Крка досить багато. Якось ми сиділи в ресторані і мій друг сказав, що пити більше не може і попросив мене сказати англійською офіціанту принести пробку від недопитої пляшки. Я відповів, що не знаю, як англійською буде пробка і запропонував йому попросити прбк. Як не дивно, але офіціанти зрозуміли (хоча пробка хорватською звучить не так). І мій друг узяв у них прбк, заткнув свою білку і ми пішли. До речі, хорватська мова інтуїтивно зрозуміла. Іноді хорвати, які не знають англійську, просили мене перейти на російську. І розуміли. Ну, ось приклад. Улюблена моїми дітьми сосиска в тесті хорватською звучить як хреновина в тесті. Я навіть умудрявся дивитися по телебаченню новини. Іноді навіть сміявся до сліз. Скажімо, солідна канцлер Німеччини Ангела Меркель у хорватському варіанті звучить як “Німецька канцелярка”.

Чесь я відволікся.

Острів Крк. Він зовсім поряд. Я до нього допливав на джет, але краще купити квиток на подібний посуд.

Народ у цьому плавзасобі сидить верхи на, типу, сідлі. Думаю, це не дуже зручно

Він коштує близько півтора тис. руб (550 гр. ), Вас відвезуть до міста Башка.

Дадуть там погуляти кілька годин, а потім на пляж Вела Лука.

Там ще години 3-4 і назад.

Башка.

Місто віку Сені. Але ж дуже туристичний. Немає флера старовини. Все відреставровано до стану Діснейленду.

До пластмасовості. Не сподобалося.

Пляж Вела Лука. Досить довгий. Дрібна галька. Він ізольований від усього і вся горами і тому є найромантичнішим пляжем Хорватії. Це помітно. Без подробиць.

Всі ми дивилися Орла та Решку. Гарна передача. І бабло роздають. А чим ТурПравда гірша? Не гірше. Найкраще.

Коротше. Побачте на пляжі Вела Лука вказівник до нудистського пляжу.

Ідете за вказаним напрямком 30 кроків і в колючках (якщо пощастить) знайдете пляшку з-під Швепса, куди ми поклали 100 куні.

Взявши пляшку, не зупиняйтесь. Ідіть далі. Там буде багато цікавого. Там добре.

Нам пощастило з транспортом на КРК. Мені вдалося прикрасити добру жінку – судновласника. Побалакали. Вона виявилася фанаткою Гойка Митича. Він мені теж до вподоби. Нарікали на те, що нинішня молодь вже й не знає, хто був найсугубішим Чингачгуком усіх часів та народів. І у кого був найбільший змій.

У підсумку гідна жінка видала в наше розпорядження невеликий восьмимісний човен зі шкіпером і ми могли користуватися нею повністю на наш розсуд.

І частина нашого екіпажу розташувалася так:

Црквіниця.

Досить велике місто неподалік Сені. Можна поблукати, пошопитися.

Але трохи все суєтно. Місто запам'яталося розкішним, важливим променадом - бульваром вздовж пляжу. Приємно неквапливо пройтися під покровом дерев. Там збереглася з початку 20 століття така метеостанція:

Пляж Луково.


Усі зустріті хорвати радили туди з'їздити. Типу - там шикарно. Там синій прапор. Та НУ нафіг. Просто довгий, напівнудистський пляж. Ті ж камені. Село маленьке. Усього один ресторанчик. Але дорога туди – це аццька треш. На початку спуску я звернув увагу на заборону руху кемперів та причепів. Спершу не зрозумів чому. Коли розпочали спуск, то зрозумів одразу. Дорога вузька настільки, що там насилу можуть роз'їхатися два компактні легковики. І огорож немає.

А ми були на широкому Мерседесі.

На щастя зустрічних машин не було. А то навіть не знаю, як би ми там вивертали. Кишень для роз'їздів немає. Кут спуску дуже крутий. Обрив такий, що дна не видно.

Не варте воно того. Не раджу.

Плитвицькі озера.

Це must be. Природа, мати її, і таке інше. Не буду про це писати, бо все це вже краще описано до мене справжніми поціновувачами природи, яким я не є.

Шкода, що весь маршрут не можна пропливти на таких кораблях. Але все одно вони заощаджують сили

Квиток там треба купувати через інтернет, але ми не морочилися і попросили це зробити нашу господиню. Так простіше.

Ось такі зворушливі таблички нагадують про тих, хто втопився серед усієї цієї краси. До речі, через таких ось утоплих купатися в озерах категорично заборонено

Коли поїхали назад, то в друга відмовив навігатор. Їхали довго. За натхненням. Дуже довго. І тут несподівано моя дочка з заднього сидіння пискнула: "А ми що, в Загреб їдемо? ". Виявилося, що у неї навігатор працював усю дорогу. І вона нам не сказала про це тому, що ми її не питали.

Справді, ми приїхали майже до Загреба. Але не засмутилися. Справа в тому, що цей гак дав нам можливість спокійно розглянути країну. У тому числі ми пообідали у місті Карловац. Гарне місто. Затишний. Добротний. Ось тільки в дев'яності там були жорстокі бої і місто було сильно зруйноване. Нині взагалі нічого про це не нагадує. Взагалі нічого. Ау! Абхази! Хто там уже 25 років ниє та живе у розрусі, посилаючись на наслідки війни? А? Розруха у вас у головах.

Ось, мабуть, і все.

Як післямова кілька фактів і випадків з хорватського та сеньйського життя.

Якщо Туреччина котяча країна, то Хорватія однозначно країна собача.

На цьому рекламному плакаті ресторану можна розглянути дозвіл собакам відвідувати цей ресторан.

Плакати з такими дозволами стоять на пляжах та при вході до магазинів. Різноманітні Барбоси, на нашу радість, вважають себе в цій країні повноцінною частиною суспільства.

Городяни.


Замальовка із життя. Пішов я посидіти на лавці на пристані. Покурити, подивитися на види Сені. Поруч зі мною сидів дуже старий і дуже обдертий дід. У старих штанах. У сорочці із дірками. У стоптаних черевиках. І сидів він на замурзаній, саморобній подушечці. Через якийсь час він попрощався, встав і несподівано нахилившись, став збирати недопалки, розсипані в невеликій кількості поруч з лавкою. Я відразу йому запропонував пару сигарет. Він сказав, що не курить, дозбирав недопалки і відніс їх до скриньки. Оце дід! Оце справжній, не істеричний патріотизм. Так. Дідові давно наплювати на те, як він сам виглядає. Але йому не начхати на його рідне місто.

Туристи.

У Сені я бачив автомобільні та мотоциклетні номери в основному зі Скандинавії, Австрії, Німеччини та Східної Європи. Багато українців. Несподівано побачив кілька машин із Іспанії. Чесно кажучи, не зрозумів, навіщо так далеко перецьтися з моря на море.

А ось це диво – Бентлі з номерами Копенгагена в Црквениці:

Цього просто не може бути. Це – нонсенс. Я знаю Данню. Багато чого мене пов'язує з цією країною. І я точно знаю, що такий автомобіль у Данії неможливий. Мільярдер, найбагатша в Данії людина Хальдур Топсе, їздив на набагато скромнішій машині. Просто Бентлі для нього був надто дорогий.

Побут.

Якщо ви любитель чаю, то беріть його із собою. Навіть у великих супермаркетах вибір чорного чаю незначний.

Конкретно лише Ерл Грей. Чому так – не знаю.

Ну і наостанок. . .

Уже після прильоту, в Шереметьєво, блондинка мого друга першою пішла на паспортний контроль. Зайшла у кабінку. Ми чекаємо. А рейсів прилетіло чимало. І раптом вона обернулася в наш бік і примхливим голосом! Тут молодик у формі цікавиться – з якої країни ми прилетіли?

Друг миттєво відреагував, і так, щоб не чули прикордонники, але чули оточуючі проорав їй у відповідь: "А я що, знаю? Шас у пілота спитаю". Підніс до вуха телефон і сказав: "Михаличу! Ти звідки нас привіз? ".

Народ не заржав. Народ напружився і почав розповзатись.

Перекладено автоматично з російської. Переглянути оригінал
Щоб додати або видалити фотографії в розповіді, перейдіть до альбом цієї розповіді
Главные  ворота в городской стене, коей Сень окружен до сих пор.
Один из самых отважных комендантов замка.
Вид туалета снаружи есть на фото , где замок крупным планом. Он там сверху, немного правее.
Крест на башке друга  - это не в смысле он так возоцерковился. Это пластырь, скрывающий след от удара об низкий потолок его мансарды.
Народ в этом плавсредстве сидит верхом на, типа, седле. Думаю это не очень удобно.
Жаль, что весь маршрут нельзя проплыть на таких кораблях. Но все равно они силы экономят.
Вот такие трогательные таблички напоминают о тех , кто утоп среди всей этой красоты. Кстати из за таких вот утоплых, купаться в озерах категорически запрещено.
Сень.
Сень.
Г. Башка.
Башка.
Црквеница.
Убранство храма в Сени.
Сень.
Сень.
Башка.
Башка.
Црквеница.
Црквеница.
Схожі розповіді
Коментарі (57) залишити коментар
Показати інші коментарі …
аватар