Відкриваючи собі Стамбул

10 листопада 2023 Час поїздки: з 26 жовтня 2023 до 30 жовтня 2023
Репутація: +262
Додати до друзів
Написати листа

Як відомо, успіх у будь-якій справі визначається двома основними ознаками. По-перше, це наскільки ви досягли поставлених перед собою цілей, а по-друге, скільки вам це коштувало, у всіх сенсах, звичайно, а не тільки фінансовому. Туризм у цьому плані не виняток, при плануванні будь-яких поїздок кожна людина намічає свої цілі, визначає пріоритети, планує різного роду придбання, від естетичних до матеріальних, і розраховує якими витратами здоров'я, часу, фінансів та іншого обійдеться досягнення своїх цілей. Прошу пробачити мій філософський вступ, але без нього ніяк, я за своє життя побачив різних туристів, але успішних серед них не так багато, які б ретельно продумували свої подорожі, вивчали історію та сучасну реальність місця перебування, раціонально порівнювали свої бажання та можливості.

А Стамбул, про перебування в якому я хочу написати, це саме місце, відвідувати яке без належної поінформованості та підготовки не рекомендується. Щоправда, останнім часом про це дивовижне історичне місце та сучасний мегаполіс не писав лише лінивий, і це не дивно, адже Стамбул зараз став найбільшим логістичним хабом Європи зі своїм новим величезним аеропортом. Ютуб також перенасичений роликами про Стамбул різної якості, але тим складніше звичайному туристові отримати раціональну інформацію за бажання відвідати цю турецьку перлину, бо ще Конфуцій говорив, що краще не читати книг зовсім, ніж вірити всьому, що там написано. Не претендую і я на істину в останній інстанції, адже Стамбул це багатогранне явище, яке кожному відкривається за своїм, але з набутим досвідом постараюся бути максимально об'єктивним.


Отже, чим привабливе це величезне місто, поділене Босфором на європейську та азіатську частину, для туристів з різних країн світу? Я виділив у магнетизмі Стамбула такі основні грані. Традиційно це його історична спадщина з численними пам'ятниками у вигляді мечетей, соборів, палаців, парків, будівель, де кожен камінь дихає історією багатьох століть. Історичний пласт цінностей Стамбула величезний і багатогранний, вивчення якого навіть просто знайомство з ним вимагає достатньо часу, сил і останнім часом чималих фінансів. Основні визначні пам'ятки розташовані в історичному центрі, а це собор, а нині мечеть Ая Софія, Блакитна мечеть, площа Султанахмет, Єгипетський обеліск, палац Топкапи, цистерна Базиліка, парк Гюльхане, археологічний музей.

Відвідування Ая Софії та мечеті Султанахмет безкоштовні, але готуйтеся навіть у не сезон відстояти багатогодинні черги, бо кількість відвідувачів зашкалює. Є варіанти обійти черги, це знайти екскурсовода, або він сам вас знайде і за договірну суму (як правило це 50-100у. е) з вами проведе годинну екскурсію, або спробувати відвідати ці знакові мечеті пізно ввечері, а вони відкриті до 23 години, коли відвідувачів значно менше. Є ще варіант, зайнявши чергу в Ая Софію, вирушить вивчати інші визначні пам'ятки або піддавшись вмовлянням активних закликав зробити двогодинний круїз Босфором на туристичному кораблику. Ми нашою сімейною компанією так і зробили, нітрохи про це потім не пошкодувавши, оскільки переміщення на рейсових поромах (вапуру) Босфором з європейської в азіатську частину Стамбула ніяк не замінює тематичну прогулянку Босфором з аудіогідом.

Перевізників кілька, тому потрібно вибирати з розумною ціною (ми платили 15у. е. за дорослого та дитина безкоштовно), аудіогідом та зручним місцем посадки та висадки. Чудові фото, відео після такої прогулянки забезпечені. Не факт, що ви після цього круїзу знайдете свою чергу у мечеть, але отримані враження компенсують це. Палац Топкапи, де жили і правили Османською імперією 25 династій турецьких султанів, звичайно найзначніша визначна пам'ятка в історичному центрі, але відвідування його вимагає відстояти чергу за квитками, кілька годин на відвідування, і чималих фінансів, ціни в лірах постійно зростають, еквівалентна близько 40 років. е. Звичайно, кожен сам вирішує, які пам'ятки відвідати в переліку історичних цінностей Стамбула, а біля яких тільки сфотографуватися, все визначається особистими інтересами, запасом сил, часу та фінансів.

Є ще одне історичне місце в колишній столиці Османської імперії, яке було заплановано до відвідин, це палац Долмабахче, де правили вже останні династії турецького султанату. Але він розташований по інший бік Золотого рога, на березі Босфору, і нам не вистачило трьох днів перебування в Стамбулі для його відвідування, обмежилися візуальним оглядом з борту прогулянкового корабля Босфором. Трохи осторонь площі Султанахмет, на пагорбі, розташована і мечеть Сулейманія, побудована ще в 16 столітті за указом султана Сулеймана, і де тепер знаходиться його мавзолей і гробниця його дружини Хюррем, нам усім відомої як Роксолана. Мечеть дуже велика, прекрасна за своєю обробкою та оздобленням, у неї немає жодних черг, розташовуючись на височини, вона добре видно з різних точок Стамбула і є чудовим оглядовим майданчиком на місто, затока Золотий ріг та Босфор. Обов'язковий до відвідування.


Для нас мечеть Сулейманія була "домашньою" пам'яткою, тому що знаходилася недалеко від нашого готелю, відвідували її і вдень і ввечері, з нічним підсвічуванням вона чудова. До речі, від мечеті йде коротка дорога до Єгипетського ринку, ще однієї історичної родзинки, а через нього вже і до Галатського мосту.

Перебуваючи в історичному центрі, гріх не відвідати цистерну Базиліка, в минулому місце зберігання питної води в стародавньому місті, а зараз це величезна зала з колонами, статуями, барельєфами, басейнами з водою, декоративним підсвічуванням, місцем зйомок відомих фільмів, загалом, як зараз Заведено говорити, дуже інстаграмне місце. Залежно від особистих пріоритетів, відвідування історичних пам'яток у Стамбулі, зажадають від туриста щонайменше повний день, а для повного вивчення 2 – 3 дні.

Собор, а нині мечеть Ая Софія

Блакитна мечеть і площа Султанахмет

Вигляд збоку на Софію та бювет

Невеликий фрагмент черги в Ая Софію

Вхід до палацу Топкапи

Мечеть Сулеймання

Мечеть Сулеймання з боку оглядового майданчика

Погляд на Стамбул з оглядовою в Сулейманія

Єгипетський ринок, прикрашений до національного свята

Цистерна Базиліка

          Іншою складовою туристичної привабливості Стамбула є його сучасний вигляд, який складається з унікальних архітектурних та інженерних споруд, оглядових майданчиків, музеїв, пам'ятників, нових мечетей, набережних уздовж Босфору, окремих екзотичних районів міста, що викликають місцевого населення. Відвідування саме таких місць визначатиме ваші враження про Стамбул не менше, ніж історичні пам'ятки, а може й більше. Перелічити їх усіх неможливо, зупинюся тільки на моєму пріоритетному списку цієї осінньої поїздки.


До нього ввійшли мости через затоку Золотий ріг (Галатський і Халіч), з видами, що відкриваються з них на місто, затоку, Босфор; найвищий хмарочос Стамбула Сапфір з оглядовим майданчиком і незабутнім атракціоном скайрайд; площа Таксім, що плавно перетікає в саму туристичну, пішохідну вулицю Істікляль, з її брендовими бутіками, кафе, музеями, консульствами, соборами і звичайно ж натовпом туристів. Далі йде Галатська вежа, та й весь район Бейоглу, де вона розташована, з численними магазинами, готелями, ресторанами та кондитерськими. Краще вивчати цей район саме від площі Таксім до Галатського мосту, а не навпаки, щоб не підніматися вгору. Наступною архітектурною та інженерною пам'яткою Стамбула, безумовно, є сучасний Галатапорт, який приймає круїзні лайнери з усього світу.

Це чудове місце для прогулянок, фотосесії, відвідування брендових магазинів та кафе, на його території розташований і музей сучасного мистецтва.

Окрема тема у знайомстві із сучасним Стамбулом та його колоритом, це відвідування його азіатської частини, зокрема районів Узкудар та Кадикей. Це краще і приємніше зробити, користуючись міськими поромами (вапурами), що вирушають із різних причалів європейської частини, найбільшим з яких є Еміненю, що біля Галатського мосту. У районі Узкудар чудова набережна вздовж Босфору, якою можна прогулятися до Дівочої вежі, а потім трохи проїхати в інший бік до старого мікрорайону Кузгунджук, де вздовж центральної вулиці стоять колоритні дерев'яні будинки, розфарбовані у різні кольори, місця зйомок турецьких серіалів. Там же відкриваються чудові краєвиди на Босфорський міст.

Тут же, в районі Узкудар, розташована на височині найбільша мечеть Туреччини Чамлиджа, побудована вже за чинного президента цієї країни. У район Кадикей туристи можуть дістатися як з європейської частини Стамбула на поромі, так і переїхавши з Узкудар на долмуші. У Кадикей також велика набережна, а крім цього він відомий своїм рибним ринком та рибними ресторанами, мікрорайоном Мода та маршрутом старого трамвая. Вирішивши поїхати в азіатську частину Стамбула, більш детальну інформацію для розробки маршруту можна легко отримати з туристичних блогів або Ютуба.

Мерія Стамбула, прикрашена до століття турецької республіки

Вигляд на місто та мечеть Сулеймання з мосту Халіч

Вигляд на Галатський міст та Галатську вежу

Найвищий хмарочос Сапфір

Погляд на Стамбул з оглядового майданчика

Справжні господарі Стамбула - чайки на пристані Каракей

Пам'ятник Республіка на площі Таксім

Вулиця Істікляль у святковому убранні

Вигляд з однієї з набережних Стамбула

Приголомшлива архітектура католицького собору в мусульманській країні


      Але що ж ми по Стамбулу все ходимо та їздимо? Пора б і перекусити. А там є десь це зробити. Гастрономічний Стамбул- це окрема велика тема, що приваблює туристів в це дивовижне місто.

Більшість відвідувачів цього мегаполісу снідають у готелях і правильно роблять, щоб зарядитися енергією щонайменше на пів дня. Але для гурманів турецької кухні існує низка ресторанів, що спеціалізуються на подачі тільки сніданків, які складаються з безлічі закусок, що подаються в окремих тарілочках. На жаль, такий сніданок мені довелося лише бачити.

З урахуванням великого напливу туристів, у Стамбулі дуже розвинена вулична їжа. Лотки з симітами (турецький бублик, присипаний кунжутом) стоять через кожні 100 метрів, смажена кукурудза та каштани трохи рідше. Бургери, денери, шаурма та кебаби представлені в будь-якому районі Стамбула, вибирай на будь-який смак. Ми ж стали фанатами місцевої страви, яку теж можна віднести до фастфуду, званого балик-ікмек, ця смажена на грилі скумбрія з овочами та соусом, загорнута в лаваш.

Біля пристані Каракей, що поряд з Галатським мостом, є рибний ринок, а за ним рибний ресторан, де вам і зроблять найсмачніший балик-ікмек. Відвідуючи в Стамбулі ресторани, щоб насолодитися турецькими кебабами та піде, рекомендую пам'ятати таке. Вибирати кафе та ресторани потрібно серед тих, які популярні серед місцевого населення або мають багато гідних відгуків на форумах та в Гуглі, це виключить розчарування та зайві витрати. Як правило, в кожному ресторані є страви, як наприклад отаман кебаб, які готуються в глиняних горщиках і подаються з фаершоу, і незабутні враження та відео вам забезпечені. Далеко не в кожному ресторані, враховуючи мусульманську релігію, є алкоголь, а якщо і є, то його може не бути в меню і варто він пристойно. Практично всі ресторани готові оформити страви на виніс, тому якщо ви щось не доїли, або хочете повечеряти у себе в номері, проблем не буде.


І останнє, що хотілося розповісти про стамбульську систему громадського харчування, так це наявність у місті їдалень, які працюють із ціновими знижками за рахунок держави, оскільки іноді потрібно подумати і про економію. Щоб їх знайти, потрібно в Google картах вибити Balkan Lokantasi, і карта покаже їх розташування. Щоправда, ми не встигли їх відвідати та познайомитися з їх якістю.

Морська прогулянка Босфором

Ось такі красені привозять туристів до Галатапорту

Палац Долмабахче з борту туристичного карабліка

Мечеть Ортакей біля Босфорського мосту

Гарно жити не заборониш

Азіатський район Узкудар з Дівочою вежею

Дівоча вежа

Набережна в Галатапорту

Галатапорт теж бере участь у національному святі

Емоції зашкалюють, коли навколо така краса

Ну що ж, перекусили, можна вирушити і на шопінг. За великим рахунком, весь Стамбул є великим ринком. Лотки та торгові точки на кожній вуличці стоять один за одним, продавці хапають вас за руки, і запрошують вибрати у них товар. І це, крім офіційних магазинів, різних ринків та торгових центрів.

Є оптові ринки, типу району Лалелі, є щотижневі ринки, які влаштовуються у певний день тижня у різних районах Стамбула, де в основному торгують ширвжитком і продуктами за низькими цінами, є спеціальні ринки, на кшталт Єгипетського, де торгують спеціями, турецькими солодощами та іншими . А Гранд базар це місто в місті, з безліччю вулиць, де торгують усім. У цьому різноманітті товарів є турецькі та світові бренди, а є безліч підробок, є якісний ширвжиток і не дуже, у всьому цьому бажано розбиратися напередодні поїздки до Стамбула, помічати собі місця шопінгу і цілеспрямовано їх відвідувати. Продуктові магазини в туристичній частині міста рідкість, потрібно в картах Google вибивати Migros, або інші мережеві магазини, і тоді вже знати куди йти. Особливе місце шопінгу в Туреччині, і Стамбул не є винятком, це аптеки.


Справа в тому, що в Туреччині дуже високий контроль якості ліків, що продаються в аптеках, підробок практично немає, ліки на всі бренди в різних аптеках продаються за фіксованими цінами, які за деякими позиціями можуть бути в 2-3 рази дешевшими, ніж в Україні. Тому, якщо є інтерес у придбанні будь-яких ліків у Туреччині, рекомендую заздалегідь ознайомитися з їх асортиментом на сайті . com, вбити в пошук діючу речовину ліки латинськими літерами і у вас буде повна інформація про наявність ліків, його торгові назви та ціну в турецьких лірах. До речі, при переведенні цін в українські гривні не повинно бути проблем, на осінь 2023 року потрібно ціну в лірах збільшити на одну третину, і отримайте ціну в гривнях. В офіційних магазинах з терміналами та в аптеках можна без проблем розплачуватись гривневими картками, щоб не витрачати валюту.

Одна з торгових вулиць Стамбула

Пропозиції турецького сніданку в одному з ресторанів

Нічний Стамбул не спить

          Все, що я описав вище, є предметом інтересу більшості туристів, і тому є найбільш відвідуваними місцями, особливо при нетривалому перебуванні в цьому турецькому мегаполісі. Але є ще Стамбул культурний, музейний, спортивний, нічний, кримінальний, але всі ці аспекти життя цього міста не є предметом обговорення сьогоднішньої розповіді.

Тепер хочу після описової частини розповіді перейти до практичних рекомендацій для тієї категорії туристів, які тільки планують поїздку до Стамбула і думають як її краще організувати.

По-перше, з урахуванням сьогоднішніх реалій, дістатися Стамбулу можна з України переважно автобусом, способи перельоту з сусідніх країн вважаю не практичними, більш витратними за часом і фінансами, тому не розглядаю. Необхідно визначитися перед поїздкою, хто організовує її – турфірма, чи ви самі. Якщо турист приймає рішення самостійної поїздки, він економить гроші, сам обирає готель та район проживання, визначає період перебування, складає програму заходів на свій розсуд та розподіляє тимчасові, фізичні та фінансові ресурси на її реалізацію. Вибір на користь турфірми можна порекомендувати, тільки якщо ця пропозиція, від якої важко відмовитися, тобто якщо вона має бонуси матеріальні, або в організаційній програмі туру, оскільки в більшості випадків турфірми в ціну туру до Стамбула включають тільки проїзд та готель, рідко одну оглядову екскурсію.


Далі продовжимо розмову тим, хто хоче сам бути ковалем свого щастя. Отже, визначимося із термінами візиту до Стамбула. На мій погляд, вони повинні варіювати від 3 до 5 днів повного перебування. Менше нерозумно, більше для тих, хто має особливі плани на Стамбул. Тепер вибираємо перевізника. З різних міст України багато турфірм та перевізників організовують тури, але не все щодня. Я знаю дві фірми, які возять із Києва через Житомир, Вінницю, Хмельницький, Чернівці, Румунію та Болгарію щодня. Це Luks Istanbul та Gunsel. Ціна питання еквівалентна 100 доларів, в автобусах є холодна та гаряча вода, чай, кава, пригощають солодощами, колом, сніданком у Туреччині. Автобуси не перевантажені, як правило, кожному пасажиру дають подвійне місце, дорога займає від Києва від 27 до 30 годин.

Кожен з цих перевізників має договори з готелем, як правило, поруч із місцем паркування, з яким співпрацює, і якщо турист не хоче морочитися з вибором готелю, за нього це може зробити фірма перевізник. При самостійному виборі готелю, я не буду дуже оригінальним, якщо радитиму розташування готелю в районах Фатіх, де знаходиться історичний центр, або Бейоглу, де знаходяться Таксім, Істікляль, Галатська вежа, Галатапорт. Основною транспортною магістраллю у туристів у Стамбулі є трамвайна лінія Т1, яка якраз з'єднує ці два райони, тому рекомендую вибір готелю недалеко від неї. Ціна за готель, на мій погляд, не має перевищувати 50-60дол. за двомісний номер за ніч, менше, це напевно відверта нічліжка або погане розташування, якщо більше, то ви навряд чи їдете до Стамбула за готельним відпочинком, як на морському узбережжі Туреччини.

Бажаю всім успішних мандрівок.

Перекладено автоматично з російської. Переглянути оригінал
Щоб додати або видалити фотографії в розповіді, перейдіть до альбом цієї розповіді
Собор, а ныне мечеть Ая София
Голубая мечеть и площадь Султанахмет
Вид сбоку на Софию и бювет
Небольшой фрагмент очереди в Ая Софию
Вход во дворец Топкапы
Мечеть Сулеймание
Мечеть Сулеймание со стороны смотровой площадки
Вид на Стамбул со смотровой в Сулеймание
Египетский рынок, украшенный к национальному празднику
Цистерна Базилика
Мэрия Стамбула, украшенная к столетию турецкой республики
Вид на город и мечеть Сулеймание с моста Халич
Вид на Галатский мост и Галатскую башню
Самый высокий небоскреб Сапфир
Вид на Стамбул со смотровой площадки
Настоящие хозяева Стамбула - чайки на пристани Каракей
Памятник Республика на площади Таксим
Улица Истикляль в праздничном убранстве
Вид с одной из набережных Стамбула
Потрясающая архитектура католического собора в мусульманской стране
Морская прогулка по Босфору
Вот такие красавцы т в туристов в Галатапорт
Дворец Долмабахче с борта туристического караблика
Мечеть Ортакей возле Босфорского моста
Красиво жить не запретишь
Азиатский район Узкудар с Девичьей башней
Девичья башня
Набережная в Галатапорту
Галатапорт тоже участвует в национальном празднике
Эмоции зашкаливают, когда кругом такая красота
Одна из торговых улочек Стамбула
Предложения турецкого завтрака в одном из ресторанов
Ночной Стамбул не спит
Схожі розповіді
Коментарі (2) залишити коментар
Показати інші коментарі …
аватар